Sektorová rada Informačné technológie a telekomunikácie

  • O sektore
  • Zoznam členov sektorovej rady
  • Zoznam garantovaných zamestnaní
  • Aktuality z odvetvia
  • Dokumenty na stiahnutie
  • Fotogaléria

Informačné technológie (IT), alebo skrátene INFOTECH, tvoria názov odvetvia, ktoré zahŕňa široké spektrum oblastí a pojmov. Pre mnohých sú ľudia pracujúci v oblasti IT len chlapíci v nemoderných tričkách s okuliarmi ako popolníky. Pre iných je IT nepochopiteľná hra s nulami a jednotkami, komplikovaná veda, ktorú málokto chápe, ale pritom všetci využívame denne jej výdobytky. Posielame e-maily, surfujeme na internete a hráme hry. Telefonujeme a posielame SMS správy, pozeráme filmy na DVD a Blue ray diskoch a chceme čoraz väčšie monitory a rýchlejší internet. Hudbu a filmy si stiahneme z internetu a zaplatíme za ne kreditnou kartou. Toto všetko znelo pred pár rokmi ako kapitoly z románu Julesa Vernea, ktorého pred 150 rokmi jeho súčasníci považovali za blázna, no jeho nápady sa stali realitou už v minulom storočí. My máme možnosť sledovať rozvoj IT v priamom prenose. Výkon počítačov sa znásobuje, kapacita pamäti rastie a rovnako rastú aj naše nároky a očakávania.

Čo ich umožňuje naplniť, realizovať sny? Americká asociácia informačných technológií (ITAA) definuje IT ako štúdium, dizajnovanie, vývoj, implementáciu, podporu a manažment počítačovo riadených informačných systémov, predovšetkým softvérových aplikácií a počítačového hardvéru.

Takáto definícia môže byť presná, ale IT je príliš rozsiahly pojem, aby sa dokázal vtesnať do dvoch riadkov. Tí chlapíci v nemoderných tričkách dnes chodia v oblekoch a namiesto hrubých skiel nosia kontaktné šošovky. IT už nie je len pre úzky okruh ľudí odtrhnutých od reality, ale je nevyhnutnou súčasťou všetkých odvetví hospodárstva a života nás všetkých. Zastrešuje činnosti ako inštalovanie aplikácií, navrhovanie komplexných počítačových sietí a databáz. IT profesionáli sa venujú manažmentu dát, sietí a vývoju hardvéru, dizajnu softvéru a administrácii systémov.

IT nevzniklo spojením dvoch pojmov samoúčelne. Technológia nám umožňuje, aby sme informácie mohli tvoriť, používať, ukladať a archivovať, odovzdávať a prenášať. V dnešnej dobe, keď informácie majú väčšiu cenu ako zlato, je význam IT neodškriepiteľný, ale len málokto dokáže odhadnúť o koľko ešte vzrastie o 5 či 10 rokov.

Použitý zdroj:

www.istp.sk

Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci operačného programu zamestnanosť a sociálna inklúzia.

Zapamätať prihlásenie